Gyula Bárdos (SMK) povedal, že Lipšicov návrh narazil na odpor niektorých ministrov, ktorým komory „určené na zánik" podliehajú. Koaličná rada sa dohodla, že „bude iné riešenie".
Jirko Malchárek (ANO) tvrdí, že nie je aktuálne zaoberať sa rušením tých komôr, ktoré „nikoho nediskriminujú". Ministri by sa mali podľa Malchárka vrátiť k problému komôr neskôr.
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac navrhoval zachovať 4 komory z ôsmich, ktoré podliehajú jeho rezortu, a „v danej chvíli" svoje rozhodnutie nemení.
Zrušeniu komôr sa najväčšmi bránia ministri hospodárstva a výstavby Pavol Rusko a László Gyurovszky. Ruskovi prekáža, že Lipšic predložil návrh na zrušenie komôr „bez diskusie" a že koalícia má teraz veľa iných starostí. Komory podľa neho majú svoje opodstatnenie a „treba k nim pristupovať individuálne".
Gyurovszky zasa tvrdí, že komory neobmedzujú trh a keby ich úlohy na seba prebral a plnil štát, bolo by to drahé a neefektívne. „V súčasnosti sú financované z členských príspevkov, bez nároku na príspevok zo štátneho rozpočtu," pripomína.
Predstavitelia komôr nepopierajú, že u ministrov lobujú. „Obávame sa, čo by bolo s naším trhom po vstupe do Európskej únie, keby sme komoru nemali," povedal podpredseda komory stavebných inžinierov Dušan Mišík. Úprave pomerov v komore sa však nebráni, práve naopak, prihovára sa za ňu. Ministerstvo spravodlivosti si podľa hovorcu Richarda Fidesa uvedomuje, že „zo strany niektorých komôr sa vyvíja veľký tlak". Zdôraznil však, že ministerstvo tomuto tlaku odoláva a „veríme, že rovnako razantne budú postupovať aj ostatné ministerstvá či členovia vlády". Podľa Zajaca sa Rusko, Gyurovszky, Lipšic a on majú stretnúť, „aby si znovu objasnili otázku významu komory zriadenej zákonom a otázku povinného a nepovinného členstva".
JOZEF ČAVOJEC